Tatu.Go-Board ' a Hoş Geldiniz...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tatu.Go-Board ' a Hoş Geldiniz...

Tatu.Go-Board Paylaşımda 1 Numara...

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

OSX86 Kurulum-Deneyimler

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Torkinos
Admin
Admin
Torkinos

Yaş : Kayıt tarihi : 07/08/08 Mesaj Sayısı : 121 Nerden :

MesajKonu: OSX86 Kurulum-Deneyimler OSX86 Kurulum-Deneyimler Icon_minitimePerş. Ağus. 07, 2008 8:47 pm

Aslında bir çok sitede anlatıldığı gibi zor bir kurulum yaşamadım. Hatta umduğumdan okadar kolay ve sorunsuz olduki hala şaşkınım.

Nasıl yükledim.

Herhangi bir torrent arama motorunda Marklar tiger isimli bulup indirdim. 4GB. Boyutunda.
DVD'ye yazdım.
Bilgisayarınızda 2 partition olması yeterli. Diğer konularda yazıldığı gibi ikinci HDD'ye felan gerek yok. Benim bilgisayarımda ilk patrition'da Windows Xp vardı, 2. partition boştu. Yani hiçbir HDD ile ilgili işlem yapmadım.
İndirdiğim DVD'yi Bilgisayarıma takıp CD'den boot ettim.
İnstall ekranı geldi.
Bu ekranda ilk önce denemek maksadıyla next - next dedim ve tahmin ettiğim gibi install destination bölümünde herhangi bir disk bulamadı program. Bu durumda yaptığım, üst taraftaki utility kısmındaki disk utility programını çalıştırmak oldu. Program bana 1 disk ve buna bağlı 2 untitled partition ve bir CD'rom partitionu buldu. Ya allah deyim ikinci partitionu seçip erase dedim (Journaled). Bir güzel sildi. Tabi bu arada kafamdan acaba forumda anlatılanlar gibi tüm diski formatlarmı sorusuda geçmedi değil yani.
Daha sonra disk utilty programını kapatıp, install ekranında bir back yapıp tekrar next yaptım. Ve program erase yaptığımı partitiona okey verdi.
Başladım yüklemeye (25 dakika felan sürüyor).
Yükleme sorunsuzca bitti ve restart yaptı otomatikman.
Ve o güzel arayüzü ile umduğumdan daha hızlı bir şekilde açıldı mac os tiger. Sonraki açılışta dahada hızlı açılıyor)
Hemen benim windows duruyormu diye meraklanıp "startup disk" programını çalıştırdım. Mac os x ne olduğunu anlamasa bana windows partitionu gösterdi. Hemen seçip restart yaptım.
Karşımda Wİndows xp problemsiz bir şekilde. Tek farkı artık windows mac yüklediğim parititionu görmüyor.
Tekrar Mac'a geçmek için bilgisayarı kapatıp tekrar açtığımda ise herhangi bir seçenek gelmeden windows açıldı. Bende İnternette araştırıp chain0 diye minicik bir programı bulup, c:\ ye attım ve boot.ini dosyasına C:\Chain0="Mac OS X86" satırını ekledim. Restart yaptım ve karşımda seçenekli boot menüsü. İster windows ister mac. Hangisi ile çalışmak istersen.

Kurulumumum işte bu kadar kolay ve zahmetsiz oldu.

Kurulum yaptığım bilgisayar.
ASUS A3E Laptop
Wireless, Webcam ve ADSL Modem dışındaki bütün donanımlarımı otomatikman tanıdı.
CD-DVD yazıyorum ancak DVD oynatamıyorum.
İntel 915 boardlarda ve integrated intel 900 ekran bağdaştırıcısında hiçbir sorun yaşanmadı.
Windowsa bir türlü tanıtamadığım usb bluetooth'u bile sorunsuzca tanıdı.

NOT: Eğer bu yüklemeyi sorunsuzca yaparsanız, "osx86 10.4.3 update" indirip yükleyin, özellikle CPU bencmarklarında hız %50-70 arası artıyor.
http://www.tatu.yetkin-forum.com

OSX86 Kurulum-Deneyimler

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası